Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Allium vineale L.

Order: Asparagales Link

Family: Amaryllidaceae (sunovrati (Hr), Horvatić, S., 19541819, sunovratke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Allium (luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, luk (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 299 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Allium affine Boiss. et Heldr., nomen illegitimum (n. illeg.), Boiss., Diagn. Pl. Orient., Ser. 2, 4: 114 (1859) non Ledeb 1852 , Allium arenarium L., sinonim (s), Nyman], Sp. Pl. 1753. , Allium arenarium Wahlenb., nomen illegitimum (n. illeg.), Sv. Bot. 10. 1828. , Allium assimile Halácsy, sinonim (s), Consp. Fl. Graec. 3. 1904. , Allium campestre Schleich. ex Steud., nomen invalidum (nom. inval.), Nomencl. Bot., ed. 2, 1. 1840. , Allium canadense Schult. & Schult. f., nomen illegitimum (n. illeg.), Syst. Veg. 7. 1830. , Allium compactum Thuill., sinonim (s), Fl. Env. Paris , ed. 2. 1799. , Allium kochii Lange, sinonim (s), Haandb. Danske Fl., ed. 3: 254 (1864) , Allium laxiflorum Tausch, sinonim (s), Flora 12. 1829. , Allium littoreum Bertol., sinonim (s), Amoen. Ital. 1819. , Allium margaritaceum var. bulbiferum Batt. & Trab., sinonim (s), Bull. Soc. Bot. France 51. 1904. , Allium nitens Sauzé et Maillard, sinonim (s), Cat. Deux-Sevres: 51 (1864) , Allium purshii G. Don, sinonim (s), Mem. Wern. Nat. Hist. Soc. 6. 1827. , Allium rilaense Panov, sinonim (s), Dokl. Bulg. Akad. Nauk 26. 1973. , Allium rotundum Wimm. & Grab., nomen illegitimum (n. illeg.), Enum. Stirp. Phan. Silesia. 1824. , Allium sphaerocephalum Crome ex Schltdl., sinonim (s), Fl. Berol. 2. 1824. , Allium subvineale Wendelbo, sinonim (s), in Fl. Iran. 76. 1971. , Allium vineale agg., sinonim (s) , Allium vineale L. s. str., sinonim (s) , Allium vineale ssp. affine (Boiss. et Heldr.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 198 (1890) , Allium vineale ssp. asperiflorum (Regel) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 198. 1890 , Allium vineale ssp. capsuliferum (Syme) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 199. 1890 , Allium vineale ssp. capsuliferum (W. D. J. Koch) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 198 (1890) , Allium vineale ssp. compactum (Thuill.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 198 (1890) , Allium vineale ssp. kochii (Lange) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 199 (1890) , Allium vineale ssp. kochii (Lange) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 736. 1882 , Allium vineale var. affine Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium vineale var. asperiflorum Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium vineale var. bulbiferum Syme, sinonim (s), Engl. Bot., ed. 3, 9. 1869. , Allium vineale var. capsuliferum Syme, sinonim (s), Engl. Bot., ed. 3, 9. 1869. , Allium vineale var. compactum (Thuill.) Lej. & Courtois, sinonim (s), Comp. Fl. Belg. 2. 1831. , Allium vineale var. compactum Boreau, nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Centre France , ed. 3, 2. 1857. , Allium vineale var. descendens Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium vineale var. kochii Lange, sinonim (s), Fl. Dan. 1864. , Allium vineale var. multiflorum Baguet, sinonim (s), Bull. Soc. Roy. Bot. Belgique 22. 1883. , Allium vineale var. nitens (Sauzé & Maill.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur. 1882. , Allium vineale var. purpureum H. P. G. Koch, sinonim (s), Vidensk. Medd. Naturh. Foren. Kjöbenhaven 1862: 117 (1863) , Allium vineale var. purshii (G. Don) Regel, sinonim (s), Trudy Imp. S.-Peterburgsk. Bot. Sada 3(2). 1875. , Allium vineale var. typicum Asch. & Graebn., nomen invalidum (nom. inval.), Syn. Mitteleur. Fl. 3. 1905. , Allium vineale var. virens Boiss., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Orient. 5: 236. 1882 , Getuonis vineale (L.) Raf., sinonim (s), Fl. Tellur: 20 (1836) , Getuonis vinealis (L.) Raf., sinonim (s), Fl. Tellur. 2. 1837. , Porrum arenarium (L.) Rchb., sinonim (s), Fl. Germ. Excurs. 1830. , Porrum capitatum P. Renault, sinonim (s), Fl. Orne. 1804. , Porrum vineale (L.) Schur, sinonim (s), Verh. Mitth. Siebenbürg. Vereins Naturwiss. Hermannstadt 4. 1853.

Common names: vinogradski luk (Hr), Nikolić, T., 201912707, lučac pravi (Hr), Haračić, A., 1894783, vinogradski luk (Hr), Domac, R., 19944, žbun divlji (Hr), Šulek, B., 18791256, field garlic (En), Elias, T. S.; Dykeman, P. A., 19907747

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.