Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Primula veris L.

Order: Ericales Bercht. et J. Presl

Family: Primulaceae (jaglaci (Hr), Horvatić, S., 19541819, jaglikovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, vesnače (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Genus: Primula (jaglac (Hr), Nikolić, T., 201912707, jaglac (Hr), Domac, R., 19944, jagorčika (Hr), Horvatić, S., 19541819, vesnača (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141)

Place of publishing: Sp. Pl. 142 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Primula acorata Gilib., sinonim (s) , Primula columnae ssp. suaveolens (Bertol.) O. Schwarz, sinonim (s), Wiss. Z. Friedrich-Schiller-Univ. Jena, Math.-Naturwiss. Reihe 17: 313 (1968) , Primula coronaria Salisb., sinonim (s) , Primula montana Reut., sinonim (s) , Primula officinalis (L.) Hill, sinonim (s), Hill, Veg. Syst. 8. 1765. , Primula officinalis var. canescens Opiz, sinonim (s) , Primula suaveolens Bertol., sinonim (s), Bertol. in J. Bot. Agric. 2. 1813. , Primula veris ssp. canescens (Opiz) Lüdi, sinonim (s), Hegi, III. Fl. Mitt.-Eur. 5: 1752 (1927) , Primula veris ssp. genuina (Pax) Lüdi, sinonim (s) , Primula veris ssp. suaveolens (Bertol.) Gutermann et Ehrend., sinonim (s), Oesterr. Bot. Z. 122: 268 (1974) , Primula veris var. genuina Pax, sinonim (s), Bot. Jahrb. Syst. 10: 181 (1889) , Primula veris var. officinalis L., sinonim (s), L., Sp. Pl., ed. 1. 1753.

Common names: proljetni jaglac (Hr), Nikolić, T., 201912707, baršunasta vesnača (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, bukvica biela (Hr), Šulek, B., 18791256, cvićac (Hr), Šulek, B., 18791256, cvit prvi (Hr), Šulek, B., 18791256, galčina (Hr), Šulek, B., 18791256, grmuljčica (Hr), Šulek, B., 18791256, grmuljica (Hr), Šulek, B., 18791256, jaglac (Hr), Šulek, B., 18791256, jaglac jari (Hr), Pahlow, M., 19897748, jaglica (Hr), Šulek, B., 18791256, jaglika jaglika (Hr), Šulek, B., 18791256, jagorčevina (Hr), Gelenčir, J.; Gelenčir, J., 19917678, jagorčika (Hr), Šulek, B., 18791256, jagorčina (Hr), Šulek, B., 18791256, jagotac (Hr), Šulek, B., 18791256, jaguc (Hr), Šulek, B., 18791256, jagudac (Hr), Šulek, B., 18791256, ključarica (Hr), Šulek, B., 18791256, krilasta vesnača (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, ljekoviti jaglac (Hr), Pahlow, M., 19897748, osljepr (Hr), Šulek, B., 18791256, ošljeprd (Hr), Šulek, B., 18791256, popove gaćice (Hr), Šulek, B., 18791256, pramalist (Hr), Šulek, B., 18791256, pravi jaglac (Hr), Pahlow, M., 19897748, proljetni jaglac (Hr), Domac, R., 19944, sunašce (Hr), Šulek, B., 18791256, trava od drhtanja (Hr), Šulek, B., 18791256, trgavica (Hr), Šulek, B., 18791256, trobentica (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.