Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Anacamptis pyramidalis (L.) Rich.

Order: Asparagales Link

Family: Orchidaceae (kačunovice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132, kaćuni (Hr), Horvatić, S., 19541819)

Genus: Anacamptis (vratiželja (Hr), Nikolić, T., 201912707, vratiželja (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Orchid. Eur. Annot. 33 (1817)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné2. Louis Claude Marie Richard

Synonyms: Aceras pyramidale (L.) Rchb. f., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 13-14. 1850. , Aceras pyramidalis unranked albiflora Raulin, sinonim (s), Actes Soc. Linn. Bordeaux 24: 862. 1869 , Aceras pyramidalis var. brachystachys (d'Urv.) Rchb. f., sinonim (s), Icon. Fl. Germ. Helv. 13-14. 1850. , Anacamptis brachystachys (d'Urv.) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur., Suppl. 2. 1890. , Anacamptis condensata K. Koch, nomen invalidum (nom. inval.), Linnaea 22. 1849. , Anacamptis durandii Bréb., sinonim (s), Fl. Normandie. 1835. , Anacamptis pyramidalis f. albiflora Borg, nomen illegitimum (n. illeg.), Descr. Fl. Malt. Isl. 1927. , Anacamptis pyramidalis f. angistiloba Bréb., sinonim (s), Fl. Normandie , ed. 5. 1879. , Anacamptis pyramidalis f. apiculata Maire & Weiller, sinonim (s), Fl. Afr. Nord 6. 1959. , Anacamptis pyramidalis f. condensata (Desf.) Maire & Weiller, sinonim (s), Fl. Afr. Nord 6. 1959. , Anacamptis pyramidalis f. fumeauxiana Marg. & Kowalk., sinonim (s), Richardiana 8. 2008. , Anacamptis pyramidalis f. longispica Andr., sinonim (s), Index Hort. Budapest. 1934. , Anacamptis pyramidalis f. nivea (P. Delforge) O. Gruss & M. Wolff, sinonim (s), Orchid. Atlas 34. 2007. , Anacamptis pyramidalis f. sanguinea (Druce) P. D. Sell, sinonim (s), Fl. Great Britain Ireland 5. 1997. , Anacamptis pyramidalis f. serotina (Presser) P. Delforge, sinonim (s), Naturalistes Belges 88. 2007. , Anacamptis pyramidalis f. tanayensis (Chenevard) Soó, sinonim (s), Arch. Bot. (Leipzig) 23. 1928. , Anacamptis pyramidalis ssp. algarbiensis Gand., sinonim (s), Nov. Consp. Fl. Eur.: 463. 1910 , Anacamptis pyramidalis ssp. brachystachys (d'Urv.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 277. 1890 , Anacamptis pyramidalis ssp. condensata (Desf.) H. Lindb., sinonim (s), Itin. Medit.: 32. 1932 , Anacamptis pyramidalis ssp. durandii (Bréb.) K. Richt., sinonim (s), Pl. Eur. 1: 277. 1890 , Anacamptis pyramidalis ssp. serotina Presser, sinonim (s), J. Eur. Orch. 39: 87. 2007 , Anacamptis pyramidalis ssp. tanayensis (Chenevard) Quentin, sinonim (s), Cah. Soc. Franç. Orchidophilie 1: 33. 1993 , Anacamptis pyramidalis ssp. urvilleana (Sommier & Caruana) Landwehr, sinonim (s), Wilde Orchid. Eur. 2: 342. 1977 , Anacamptis pyramidalis unranked albiflora Fors.-Major & Barbey, sinonim (s), Samos: 61. 1892 , Anacamptis pyramidalis var. brachystachys (d'Urv.) Boiss., sinonim (s), Fl. Orient. 5. 1884. , Anacamptis pyramidalis var. nivea P. Delforge, sinonim (s), Naturalistes Belges 81. 2000. , Anacamptis pyramidalis var. sanguinea (Druce) Kreutz, sinonim (s), J. Eur. Orch. 35. 2003. , Anacamptis pyramidalis var. tanayensis Chenevard, sinonim (s), Bull. Trav. Soc. Bot. Genève 8. 1897. , Anacamptis pyramidalis var. urvilleana (Sommier & Caruana) Kreutz, sinonim (s), Kompend. Eur. Orchid. 2004. , Anacamptis urvilleana Sommier & Caruana, sinonim (s), Boll. Reale Orto Bot. Palermo , n.s., 1. 1915. , Orchis appendiculata Stokes, sinonim (s), Bot. Mat. Med. 4. 1812. , Orchis bicornis Gilib., sinonim (s), Excerc. Phyt. 2. 1792. , Orchis brachystachys d'Urv., sinonim (s), Mém. Soc. Linn. Paris 1. 1822. , Orchis condensata Desf., sinonim (s), Fl. Atlant. 2. 1799. , Orchis cylindrica K. Koch, sinonim (s), Linnaea 19. 1846. , Orchis pyramidalis L., bazionim (baz.), Nyman], Sp. Pl. 1753. , Orchis pyramidalis var. sanguinea Druce, sinonim (s), Bot. Soc. Exch. Club Brit. Isles 8. 1929.

Common names: crvena vratiželja (Hr), Nikolić, T., 201912707, crvena vratiželja (Hr), Domac, R., 19944, vratiželja (Hr), Šugar, I., 19941985

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.