Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Anchusa officinalis L.

Order: Boraginales Berchtold et J. Presl

Family: Boraginaceae (oštrolisti (Hr), Horvatić, S., 19541819, porečnice (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1869142)

Genus: Anchusa (volujak (Hr), Nikolić, T., 201912707, ćukavac (Hr), Šulek, B., 18791256, trava medna (Hr), Šulek, B., 18791256, volujak (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 133 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Anchusa angustifolia L., sinonim (s), L., Sp. Pl. 1753. , Anchusa arvalis Reichenb., sinonim (s), Iconogr. Bot. Pl. Crit. 3: 83. 1825 , Anchusa leptophylla auct., sinonim (s) , Anchusa macedonica Velen. non Degen et Dörfler, sinonim (s), Fl. Bulg. Suppl. 1: 197. 1898 , Anchusa microcalyx Vis., sinonim (s), Vis. in Flora 12, Ergänzungsbl. 1. 1829. , Anchusa ochroleuca M.Bieb. ssp. procera (Besser ex Link) Nyman, sinonim (s), Consp. Fl. Eur.: 510. 1881 , Anchusa officinalis ssp. angustifolia (L.) Bjelčić comb. inval., sinonim (s), Posebna Izd. Zemaljsk. Muz. Bosne Hercegovine Sarajevu 2: 50. 1967 , Anchusa osmanica Velen., sinonim (s), Velen., Sitzungsber. Königl. Böhm. Ges. Wiss. Math.-Naturwiss, Prag, Cl. 1. 1885. , Anchusa procera Besser ex Link, sinonim (s), Enum. Hort. Berol. Alt. 1: 166. 1821 , Anchusa pustulata Schur, sinonim (s), Enum. Pl. Transsilv.: 465. 1866

Common names: ljekoviti volujak (Hr), Nikolić, T., 201912707, bijelo zelje (Hr), Haračić, A., 1894783, jezik govejski (Hr), Šulek, B., 18791256, jezik volujski (Hr), Šulek, B., 18791256, ljekoviti volujak (Hr), Domac, R., 19944, obični volujak (Hr), Šimić, F., 19807722, pačje gnijezdo (Hr), Šimić, F., 19807722, piavica (Hr), Šulek, B., 18791256, pijavica (Hr), Šulek, B., 18791256, rumenilo (Hr), Kušan, F., 19562137, trava runjava (Hr), Šulek, B., 18791256, voluj jezičak (Hr), Šulek, B., 18791256, voluj zajik (Hr), Šulek, B., 18791256, volujak uzkolistni (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.