Uz pojedinu svojtu prikazati
Autori svojte
Sinonimi
Narodna imena
Status
Slike
Karta rasprostranjenosti (MTB 1/4)
Karta rasprostranjenosti (HTRS10x10km)
Opis svojte
Rasprostranjenost u svijetu
Ekološki indeksi
Ugroženost izvan Hrvatske
Stanište
Ugroženost u HR
Kriterij ugroženosti
Uzročnici ugroženosti
Mjere zaštite
Upotreba
Uzgoj
Potraži podatke o svojti u drugim izvorima
Centaurea jacea L.

Order: Asterales Link

Family: Asteraceae (sucvietke (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 18693132)

Genus: Centaurea (zečina (Hr), Nikolić, T., 201912707, modrulja (Hr), Šulek, B., 18791256, različak (Hr), Horvatić, S., 19541819, tartorina (Hr), Šulek, B., 18791256, zečice (Hr), Šulek, B., 18791256, zečina (Hr), Domac, R., 19944)

Place of publishing: Sp. Pl. 914 (1753)

Taxon author(s) 1. Carl von,Carl von Linnaeus,Linné

Synonyms: Centaurea amara L., pro-parte sinonim (pp.), Sp. Pl., ed. 2. 2: 1292. 1763 , Centaurea amara ssp. decipiens (Thuill.) Arénes, sinonim (s), Bull. Soc. Franç. Ech. Pl. Vasc. 1948: 40 (1948) , Centaurea debeauxii ssp. thuillieri Dostál, sinonim (s), Bot. J. Linn. Soc. 71: 207 (1976) , Centaurea decipiens Thuill., sinonim (s), Fl. Env. Paris, ed. 2: 445 (1799) , Centaurea decipiens var. (?) subjacea Beck, sinonim (s), Fl. Nieder-Österr. 2(2): 1263 (1893) , Centaurea flavicans Vuk, sinonim (s) , Centaurea jacea agg., sinonim (s) , Centaurea jacea L. var. pagensis Horvatić, sinonim (s) , Centaurea jacea ssp. decipiens (Thuill.) Čelak., sinonim (s), Prodr. Fl. Böhmen 2: 250 (1871) , Centaurea jacea ssp. jungens Gugler, sinonim (s), Mitt. Bayer. Bot. Ges. 1: 406. 1904 , Centaurea jacea ssp. pratensis Čelak., sinonim (s), Prodr. Fl. Böhmen 2: 250 (1871) , Centaurea jacea ssp. subjacea (Beck) Hyl., sinonim (s), Uppsala Univ. Arsskr. 1945(7): 322 (1945) , Centaurea pratensis (Lam.) Salisb., sinonim (s), Prodr. Stirp. Chap. Allerton: 208. 1796 , Centaurea pratensis Thuill., nomen illegitimum (n. illeg.), Fl. Env. Paris, ed. 2: 444 (1799) non Salisb. 1796 , Centaurea subjacea (Beck) Hayek, sinonim (s), Akad. Wiss. Wien, Math.-Naturwiss. Kl., Denkschr. 70: 712 (1901) , Centaurea thuillieri (Dostál) J. Duvign. et Lambinon, sinonim (s), Nouv. Fl. Belg. Lux. Nord-France, ed. 2: 829 (1978) , Centaurea variabilis H. Lév. (non Bartl.), sinonim (s), Monde Pl. 7: 187. 1897 , Cyanus jacea (L.) P. Gaertn., B. Mey. et Scherb., sinonim (s), Oekonom.-Techn. Fl. Wetterau 3(1): 172 (1801) , Cyanus jaceus Baumg., sinonim (s) , Jacea pratensis Lam., sinonim (s), Fl. Franc. 2: 55 (1778) , Rhaponticum jacea Scop., sinonim (s)

Common names: livadna zečina (Hr), Nikolić, T., 201912707, crveni različak (Hr), Šimić, F., 19807722, cvit božji (Hr), Šulek, B., 18791256, glavinac (Hr), Šimić, F., 19807722, gorčac (Hr), Šimić, F., 19807722, grčica (Hr), Šulek, B., 18791256, livadna zečina (Hr), Domac, R., 19944, metlje (Hr), Šulek, B., 18791256, metlje malo (Hr), Šulek, B., 18791256, mrkovina (Hr), Šulek, B., 18791256, nosan carljeni poljski (Hr), 18471006, nosan crljeni (Hr), Šulek, B., 18791256, promjenljiva zečina (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, uzkolistna zečina (Hr), Schlosser, J.C.K.; Vukotinović, Lj., 1876141, zob konjska (Hr), Šulek, B., 18791256

Status: Endemic NO , Spourious NO

Images
Images from herbaria
Search data for this taxon in other sources.